Двотавр і швелер є балками з металу, які служать для опори. Їх використовують в будівництві різних об'єктів. І той, і інший вид, крім цього, застосовують при створенні важких транспортних засобів і техноліній.
Однак все-таки це два різних вироби, які відрізняються фізичними параметрами. Тому у них є індивідуальні області застосування.
Швелер - це профіль з металу, який зігнули холодним або гарячим методом. У перетині він виглядає як буква «П». Його полки мають висоту від 50 до 400 мм і бувають як прямими, так і зігнутими під невеликим кутом до зовнішньої сторони. У другому варіанті стійкість до вигину вище, що збільшує вагу, яку він може витримати. Зазвичай швелер виготовляють зі сталі. Алюмінієвий виріб більш стійкий до корозії, проте його жорсткість значно менша. З нього роблять каркаси для невеликих конструкцій з профлиста.
Двотавром називають виготовлений методами гарячого прокату або зварювання профіль, що має в перетині форму літери «Н». У порівнянні зі швелером він має вдвічі більшу кількість ребер жорсткості. Подібна конструкція забезпечує найбільшу жорсткість при вазі, яка є мінімально можливою для виробу. Переваги - стійкість до згинання і скручування. Двотаврову балку використовують для установки конструкцій з великою вагою.
За характеристиками двотаври відрізняються по товщині, ширині і висоті полиць. Металовироби з полками, що мають велику ширину, добре підходять для установки заклепок і перфорування. Товсті невеликі полки мають максимальну жорсткість.
Міцність швелера і двотавра знаходиться в прямій залежності від наступних характеристик.
Метод виготовлення. Зварений профіль найбільш міцний, гарячекатаний - необхідно додатково обробляти проти корозії, але у нього невелика стійкість до вигину.
Вид сплаву. Сталь з додаванням алюмінію більш стійка до корозії, проте і м'якість у неї більша. Це призводить до зниження жорсткості. Сталь з невеликою кількістю легування вибирають для важливих вузлів.
Товщина зрізу. Зі збільшенням товщини збільшується максимальне навантаження. Однак вага виробу також стає вищою, що ускладнює конструкцію.
Якщо полки і основа мають рівну товщину, то жорсткість виходить однакова на всіх навантажуванимх напрямках. Вибираючи профіль, треба враховувати максимальне навантаження на стінки.
Розташування полиць. Буває паралельне або під кутом. У другому випадку балка більш жорстка.
Збірна або єдина конструкція. При рівних характеристиках цілісний виріб у вигляді літери «Н» більш міцний, ніж зварений з швелерів двотавр.
Двотавр вибирають для важливих вузлів, основ конструкцій з бетону і висотних будівель, так як він здатний витримати зусилля згинання і скручування, а також максимальне навантаження.
Виріб з двох зварених двотаврів використовують для важких будівель. В основному їх застосовують для крокв, прогонів, каркасів, несучих частин.
Швелера використовують як основу для будівель з невеликим навантаженням на перекриття між поверхами і стіни і дахів з металевої черепиці. Зварені в одну прямокутну балку швелера застосовують для середніх і легких довгих конструкцій.
У нас представлені різні види будівельних профілів, в тому числі швелери і двотаври.